آشنایی با عملکرد و وظیفه ساسات
آشنایی با عملکرد و وظیفه ساسات

آشنایی با عملکرد و وظیفه ساسات، اگر سوار یک خودروی امروزی و جدید هستید خود را برای پیدا کردن قطعه‌ای به نام ساسات به زحمت نیاندازید. چرا که این قطعه با روش‌های سیستماتیکی و برقی در خودروهای نسل جدید کاملا اتومات شده اند. ساسات (Choke Valve) قطعه‌ای در خودروهای قدیمی بوده که در فصل زمستان موجب بهتر روشن شدن خودرو می‌شد. این قطعه را به دکمه دریچه هوای کاربراتور نیز می‌شناسند.

عملکرد و وظیفه ساسات

ساسات در خودرهای نسل قدیم و کاربراتوری یک اهرم به صورت دستی بود که در فصل‌های سرد و در حالت کلی هوای سرد که موتور با صرف زمان و انرژی بیشتری می‌توانست گرم شود به کار می‌رفت.

در خودروهای قدیمی ساسات وظیفه بستن دریچه ورودی هوا به کاربراتور را بر عهده داشت. در نتیجه در هوای سرد زمستان با غنی شدن سوخت تزریق شده به پیشرانه، خودرو راحت تر روشن می‌شد.

به ابن صورت که به صورت دستی با کشیدن ساسات، دریچه کنترل ورودی هوا به کاربراتور بسته می‌شد و اجازه ورود هوای کمتری را به داخل موتور می‌داد و در نتیجه گازی که وارد موتور می‌شد از لحاظ بنزین موجود در موتور، قوی تر می‌شد و اشتعال و جرقه زن موتور قدرتمند تر عمل می‌گرده اند و این موجب سریع گرم شدن موتور برای تولید نیروی گشتاوری می‌شده است. چرا که با استارت موتور در هوای سرد، و گرم نشدن موتور و حرکت خودرو، ممکن است آسیب زیادی به موتور خودرو وارد گردد.

ساسات در خودروهای جدید

ساسات خود نیز با ورودی و خروجی شلنگی از آب گرم کار می‌کند.

خودروهای کاربراتوری خود دارای انواع مدل از جمله کاربراتور نزولی، صعودی و افقی از لحاظ جهت حرکت سوخت می‌باشند.

در خودروهای امروزی این قطعه دیگر به شکل دستی کار نمی کند و وظیفه خود را به طور خودکار انجام می‌دهد در نتیجه برخلاف خودروهای قدیمی دیگر شاهد دکمه‌ای برای آن نیستیم.

در اتومبیل‌ها بالای لوله کاربراتوری ونتوری ثابت دریچه‌ای به نام ساسات وجود دارد که به صورت مکانیکی یا اتوماتیک باز و بسته می‌شود با بستن این دریچه جریان عبوری هوا کاهش یافته و مکش کاربراتور در هنگام استارت زدن افزایش می‌یابد.

امروزه قطعه‌ای به نام استپر این وظیفه را به صورت اتومات بر عهده گرفته است. عملکرد این قطعه به این صورت می‌باشد که میزان ورودی هوا به داخل موتور را در دور آرام و زمانی که خودرو تازه استارت خورده است را کنترل و میزان می‌کند.

در حقیقت این قطعه در زمانی که موتور روشن و بدون دخالت راننده و فشردن پدال گاز عمل می‌کند. که به این حالت از روشن بودن موتور بدون دخالت راننده دور آرام می‌گویند.