افزایش خطر جریمه شدن، خطر افزایش دمای سطح تایر، کاهش فشار باد، تعدای از خطرات حاصل از چرخ خودرو
افزایش خطر جریمه شدن، خطر افزایش دمای سطح تایر، کاهش فشار باد، تعدای از خطرات حاصل از چرخ خودرو

افزایش خطر جریمه شدن، خطر افزایش دمای سطح تایر، کاهش فشار باد، تعدای از خطرات حاصل از چرخ خودرو، در این مقاله چند خطر تهدیدکننده چرخ خودرو را که می‌توانند برای راننده و سرنشینان وسیله نقلیه تهدیدآفرین باشند، به استحضار شما خواهیم رساند. با ما همراه باشید.

افزایش خطر جریمه‌شدن یا توقف خودرو توسط پلیس

تایرهای صاف و ناسالم، تهدیدی برای امنیت سرنشینان یک خودرو و هم‌چنین سایر افراد ترددکننده در سطح جاده هستند؛ بنابراین، اصلا بعید نیست که ماموران پلیس هنگام مشاهده یک اتومبیل با تایرهای نامناسب، ضمن جریمه مالک خودرو، از ادامه حرکت وسیله نقلیه در جاده ممانعت به عمل آورند‌. این مورد به‌ویژه در خودروهای سنگین و باربر، تشدید می‌شود و می‌تواند منجر به انتقال خودرو به پارکینگ شود.

افزایش دمای سطح تایر به حد خطرناک

وجود شیار روی سطح تایر، موجب عبور هوا از فضای خالی بین زمین و لاستیک می‌شود؛ بنابراین، هرچه تایر خودرو شیار کمتری داشته باشد، فضای لازم جهت عبور هوا از روی آن کاهش‌ می‌یابد و دمای تایر حین حرکت در سطح جاده به میزان بیشتری افزایش خواهد یافت. این مورد به‌ویژه هنگام رانندگی روی جاده‌های داغ طی یک روز گرم تابستان، می‌تواند تشدید شود.

کاهش فشار باد تایر

گاهی اوقات خالی‌شدن باد تایر اتومبیل، خیلی سریع خود را نشان می‌دهد و تایر نیاز به تعویض پیدا می‌کند؛ اما در برخی موارد دیگر نیز ممکن است این کاهش فشار باد کاملا آهسته صورت بگیرد. این مورد در تایرهای فرسوده بیشتر دیده می‌شود و می‌تواند موجب بروز مشکلاتی هم‌چون افزایش مصرف سوخت و افزایش فشار روی موتور و سامانه فنی خودرو شود.

افزایش خطر ترکیدگی تایر

احتمالا شما نیز گاهی تکه‌های تایرها روی سطح جاده یا کنار بزرگراه را مشاهده کرده‌اید. این تکه‌ها، به دلیل فرسودگی یا انفجار و ترکیدگی لاستیک به وجود آمده‌اند. ترکیدگی چرخ آن هم در سرعت بالا، امری بسیار خطرناک و نامطلوب است که همه ما به‌هیچ‌وجه نمی‌خواهیم با آن روبرو شویم؛ بنابراین، بهتر است از سلامت تایرهای خودروی خود مطمئن شوید و در صورت نیاز، به‌موقع نسبت به تعویض آن‌ها اقدام کنید.

افزایش هزینه نگه‌داری از خودرو

تایرها قطعاتی گران‌قیمت هستند و همه ما قصد داریم تا حد امکان از تعویض آن‌ها و پرداخت هزینه بالا اجتناب کنیم تا پول بیشتری صرفه‌جویی کرده باشیم. اما باید بدانید که تایرهای نامناسب و ناسالم، سبب بروز انواع و اقسام مشکلات و هم‌چنین افزایش خطر تصادف خواهند شد. اگر هر یک از این مشکلات برای خودرو بروز کند، صرفه‌جویی اندک ناشی از تعویض‌نکردن به‌موقع تایر خودرو، ممکن است به میزان چندین برابر به جیب شما هزینه تحمیل کند؛ بنابراین، به‌هیچ‌وجه فریب صرفه‌جویی ناچیز جهت رانندگی با تایرهای فرسوده به مدت طولانی‌تر را نخورید.