تاخیر بیش از حد پدال گاز، صدای سوت و افزایش مصرف سوخت، سه علامت خرابی توربوشارژر
تاخیر بیش از حد پدال گاز، صدای سوت و افزایش مصرف سوخت، سه علامت خرابی توربوشارژر

تاخیر بیش از حد پدال گاز، صدای سوت و افزایش مصرف سوخت، سه علامت خرابی توربوشارژر، دنا پلاس توربوشارژر و سورن توربوشارژر از مدت‌ها پیش توسط ایران خودرو به بازار عرضه شده‌اند و این شرکت، تصمیم دارد تا محصولات بیشتری را با پیشرانه توربوشارژر به بازار عرضه کند. خودروهای توربوشارژر در تمام جهان فراگیر شده‌اند و به‌زودی بازار کشورمان را نیز اشباع خواهند کرد. به همین دلیل، ضروری است تا نگاهی به علائم اصلی خرابی توربوشارژر داشته باشیم.

علائم اصلی خرابی توربوشارژر

علائم خرابی توربوشارژرها، کاملا مشخص و واضح است و با مشاهده آن‌ها، باید به‌سرعت خودرو را تحت تعمیر قرار دهید؛ چراکه بی‌توجهی به این علائم، موجب خواهد شد تا هزینه تعمیرات خودروی شما به‌شدت افزایش یابد. توجه به این نکته ضروری است که سیستم‌های مورد استفاده در توربوشارژر خودروهای داخلی، چندان باکیفیت نیستند و از این رو، ایجاد مشکل در توربوشارژر می‌تواند به‌راحتی سایر قسمت‌های فنی خودرو را نیز تحت‌تاثیر قرار دهد.

با این حال، در مورد توربوشارژرهای نصب‌شده در سایر خودروها، باید گفت که این سیستم‌ها تا زمانی که سرویس‌های دوره‌ای و تعمیرات آن‌ها انجام شود، قطعاتی قابل‌اعتماد هستند که به‌ندرت دچار مشکل می‌شوند.

تاخیر بیش از حد پدال گاز

یکی از رایج‌ترین نشانه‌های خرابی توربوشارژر، تاخیر بیش از حد در عملکرد پدال گاز است. سیستم‌های توربوشارژر معمولا مقداری تاخیر در پاسخ‌گویی دارند که به آن‌، لگ گفته می‌شود؛ اما اگر این تاخیر بیش از حد باشد، سیستم توربوشارژر اتومبیل شما دچار مشکل شده است. البته این نشانه ممکن است به دلیل ایجاد مشکل در سوپاپ‌های ورودی یا خروجی بروز پیدا کند؛ اما در هر صورت، لازم است خودرویی را که در شتاب‌گیری مشکل دارد، به یک تعمیرکار خبره نشان بدهید.

صدای سوت

استفاده از توربوشارژر در خودروهای درون‌سوز، موجب می‌شود تا صدای ورودی هوای موتور کاهش یابد؛ چراکه ورودی هوا توسط سیستم پیچیده توربوشارژر کنترل می‌شود. شنیدن صدای سوت یا هر صدای آزاردهنده دیگر که نشان‌دهنده درز هوا است، یکی دیگر از نشانه‌های خرابی توربوشارژر محسوب می‌شود.

هر چه سروصدای ایجادشده بیشتر باشد، مشکل به‌وجودآمده در توربوشارژر حادتر است. این نشانه، به دلیل آسیب‌دیدگی چرخ کمپرسور، ایجاد نشتی در پمپ خلا یا شلنگ‌ها و اتصالات رخ می‌دهد.

افزایش مصرف سوخت

یکی از بزرگ‌ترین مزایای استفاده از توربوشارژر در خودروهای درون‌سوز، کاهش مصرف سوخت آن‌ها در مقایسه با موتورهای تنفس طبیعی است؛ بنابراین، اگر خودروی توربوشارژر شما بیش از حد بنزین می‌سوزاند، مشکلی در سیستم پرخوران آن به وجود آمده است.

مصرف سوخت بیش‌ازحد در موتورهای توربوشارژر، به دلایل مختلفی رخ می‌دهد. یکی از دلایل آن، ایجاد نشتی در سیستم توربو است که موجب می‌شود تا سوخت به طور مستقیم به اگزوز فرستاده شود.