دود بیش‌ازحد اگزوز، یکی از علامت های خرابی توربوشارژرها
دود بیش‌ازحد اگزوز، یکی از علامت های خرابی توربوشارژرها

دود بیش‌ازحد اگزوز، یکی از علامت های خرابی توربوشارژرها، علاوه بر علامت هایی که در مقاله قبل به آنها اشاره کردیم، یک نشانه دیگر نیز وجود دارد که با نمایان شدن آن می توان احتمال خرابی سیستم توربوشارژ را داد و آن خروج دود بیش از حد از اگزوز است. ما در این مطلب می خواهیم به بررسی این علامت بپردازیم. با ما همراه باشید.

دود بیش‌ازحد اگزوز

استفاده از توربوشارژر موجب می‌شود تا پیشرانه‌های درون‌سوز پاک‌تر از همیشه باشند؛ بنابراین چه دلیلی وجود دارد که از اگزوز یک خودروی مجهز به توربوشارژر دود غلیظ خارج شود؟ دلیل این رویداد، قطعا یک مشکل در سیستم پرخوران اتومبیل است.

خروج دود غلیظ از اگزوز خودروهای مجهز به سیستم توربوشارژر، به دلیل ترک‌خوردگی در محفظه توربو رخ می‌دهد؛ علاوه‌برآن، ممکن است آب‌بندی و مهروموم قسمت‌های داخلی خودرو نیز دچار فرسودگی شده باشد و چنین مشکلی را ایجاد کند.

ایجاد مشکل در سیستم‌های داخلی و نشتی، موجب می‌شود تا روغن موتور به درون سیستم توربوشارژر سرازیر شود که حاصل آن، خروج دود آبی رنگ از اگزوز خودرو خواهد بود؛ بنابراین، اگر اتومبیل شما به توربوشارژر مجهز است و دود غلیظی از اگزوز آن خارج می‌شود، باید منتظر مشاهده مشکلات مختلفی در سیستم روان‌کاری و توربوشارژر آن باشید.

سایر علائم مربوط به خرابی توربوشارژر نیز در میان سایر خودروهای درون‌سوز رایج هستند؛ برای مثال، اگر خودرو در شتاب‌گیری ضعف نشان می‌هد یا دود آبی‌رنگ از اگزوز آن خارج می‌شود، مشکلاتی در سیستم دریچه گاز یا روان‌کاری خودرو ایجاد شده است و باید در اسرع وقت نسبت به رفع آن‌ها اقدام کنید.

جمع بندی

توجه داشته باشید که تعمیر این قطعه، حتما باید توسط تعمیرکار خبره انجام گیرد. با وجود گسترش استفاده از توربوشارژر در خودروسازی جهان، این سیستم چندان در کشورمان مرسوم نیست و خودروهای محدودی به توربوشارژر مجهز شده‌اند. از سوی دیگر، مکانیک‌های زیادی به نحوه تعمیر توربوشارژرها آشنا نیستند و به همین منظور، باید انجام سرویس‌ها و تعمیرات اساسی توربوشارژر اتومبیل خود را در مراکز معتبر و قابل‌اعتماد انجام دهید تا از ایجاد خسارات ناخواسته جلوگیری کنید.

علاوه‌برآن قطعات یدکی توربوشارژرها گران هستند و به همین دلیل، ممکن است تمایل داشته باشید تا از قطعات استوک یا دست‌دوم استفاده کنید که این کار به‌هیچ‌عنوان توصیه نمی‌شود؛ چرا که برخلاف سایر کشورهای جهان، قطعات توربوشارژر کارکرده در کشورمان از مزیت گارانتی بهره‌مند نیستند. تعمیر قطعات آسیب‌دیده سیستم توربوشارژر، هزینه کمتری برای شما به‌همراه خواهد داشت و علاوه‌برآن، ریسک کمتری برای مالک دارد؛ هرچند تعویض آن با هزینه بیشتر، همواره بهترین راه ممکن برای رفع مشکل توربوشارژر است.