ماشين با سوخت هسته اي در ايران

از پیشرفت‌های مهم صنعت هسته ای، ماشین IR ۹ با ۵۰ سو ظرفیت است که یک جهش و حرکت بزرگ است و به زودی رونمایی می‌شود.

ماشين با سوخت هسته اي در ايران

ویژگی مهم ماشین IR۹ این است که صحه گذاری می‌شود یعنی برای هر حرکتی سند تهیه خواهد شد.

ماشين با سوخت هسته اي در ايران

در کشور‌های پیشرفته برای غنی سازی از روش سانتریفیوژ استفاده می‌شود البته بعضی کشور‌ها مانند آمریکا با ظرفیت ۳۰۰ سو کار می‌کنند، ولی این‌ها تفاوت زیادی با هم ندارند. نکته مهم این است که غنی سازی محصولات مورد نیازی که بعنوان سوخت در راکتور تحقیقاتی و یا نیروگاهی استفاده می‌شود.

کیفیت آب سنگین ایران

 در آب سنگین وضع بسیار خوبی داریم و الان کیفیت آب سنگین ما در دنیا اول است یعنی آب سنگین در دنیا ۹۹/۹۵ درصد و آب سنگین تولید شده در ایران ۹۹/۹۹ درصد است و در حال حاضر صادر می‌کنیم.

در زمان مذاکرات غربی‌ها می‌گفتند که راکتور آب سنگین نداشته باشید که موضوع پلوترنیوم مطرح بود، ولی نهایتاً باز طراحی شد بنابراین اتفاقی که در راکتور می‌افتد استفاده از آب سنگین است و مانند هر راکتور دیگر از سوخت هسته‌ای با این تفاوت که این سوخت غنی شده است استفاده می‌شود و کار برد اصلی آن رادیو دارو و مسائل تحقیقاتی است یعنی ما حدود ۱۰ تا ۱۵ سال نیاز به افزایش راکتور دیگر نخواهیم داشت و جوابگوی نیاز داخل وخارج از کشور خواهد بود.

قبل از راه اندازی تست گرم، تست سرد شامل همه راکتور‌ها می‌شود که باید تجهیزات آن آماده باشد البته تفاوت آن نسبت به راکتور قبلی این است که از قسمت سخت شروع کردیم یعنی یکسری تجهیزات که در راکتور قبلی مانند ماشین سوخت گذار و پمپ‌های بزرگ خنک کننده و ... نداشت که در این راکتور آماده است و تست سرد در طول نیمه اول سال انجام خواهد شد.

در سال گذشته حدود ۷ میلیون دلار آب سنگین صادر کردیم و امسال هم پیش بینی می‌شود ۱۴ میلیون دلار آب سنگین صادرکنیم علاوه بر اینکه پاسخگوی نیاز داخلی هستیم و الان مراکز علمی و فناوری و دانشگاه‌ها بدنبال این مواد بخصوص دوتره‌ها هستند. دارو‌های آینده از جنس دوتره هستند.

یکی از افتتاح‌ها در آب سنگین، واحد دوم تولید صنعتی دوتره هاست که یک جهش محسوب می‌شود.

در حال حاضر حدود ۱۶۵۰۰ سو ظرفیت داریم که به سرعت در حال افزایش است تقریباً بخش مهمی از موادی را که به خارج از کشور دادیم جبران کردیم یعنی حدود ۹ تن به خارج از کشور دادیم که حدود ۵ تن را تولید کردیم و به سرعت امکان تولید وجود دارد و در حال نزدیک شدن به ۶۰ کیلو هستیم.

سخنگوی سازمان انرژی اتمی با بیان اینکه در مجتمع شهید احمدی روشن نطنز ۴۸ هزار جای ماشین دارد افزود: اگر ماشین یک سو قرار دهیم ۴۸ هزار سو و اگر ماشین IR۶ قرار دهیم ۴۸۰ هزار سو تولید می‌شود و ما تا یک میلیون سو هم می‌توانیم بدون تغییر در زیر ساخت‌ها محقق کنیم.

حدود ۱۵ نوع ماشین داریم مثلاً IR۹ دو ماشین فرعی دارد و اگر کشوری بتواند ماشینی با ۵ بیلوز بسازد به لحاظ تکنولوژی در سطح بسیار بالایی است که این کار در کشور در حال انجام است.

در ماشین IR۹ غیر از اینکه افتتاح می‌شود IR۹S و IR۱B هم داریم.

مرکز ملی یون درمانی در استان البرز، پنجمین در دنیا از نوع خود است و در اتریش مرکز یون درمانی روزانه ۹۰ نفر بیمار سرطانی را می‌تواند با ۹۵ درصد قطعی درمان کند، چون روش خاص بسیار پیشرفته دارد این کار با کمک بانک‌های داخلی، وزارت بهداشت و سازمان انرژی اتمی ایران و بدون کمک دولت این کار پیگیری شده که منافع آن برای مردم است.