رشته مکانیک خودرو

رشته مکانیک خودرو جزو رشته‌های زمینه صنعت در شاخه فنی حرفه‌ای است و یکی از محبوب‌ترین رشته‌های فنی حرفه‌ای برای پسران است.

رشته مکانیک خودرو

 

رشته مکانیک خودرو

خودرو و خودرو سازی از صنایع مهم در هر کشوری می‌باشد. کارشناسان و متخصصان زیادی با این صنعت در ارتباطند. تکنولوژی شتابان رشد و توسعه می‌یابد و در این میان صنعت خودرو جایگاه ویژه‌ای در جهان دارد. به جرات می‌توان گفت که مهندسی مکانیک با شکل‌گیری صنعت خودرو آغاز شده است و بر همین اساس، رشته مهندسی خودرو به نوعی مادر رشته‌های منشعب از مهندسی مکانیک است.

رشته مکانیک خودرو برای چه افرادی مناسب است؟

 

دانش آموزانی که وارد این رشته می‌شوند باید به اتومبیل و تعمیر آن علاقه بالایی داشته باشند. اگر علاقمند به رشته فنی هستید و واقعا مسائل برقی و یا تولید قطعات صنعتی را دوست ندارید، اما به شدت عاشق خودرو و طراحی آن هستید شک نکنید شما عاشق رشته مکانیک خودرو خواهید شد. کسانی که رشته مکانیک خودرو را انتخاب میکنند، باید فردی دقیق، باحوصله و متعهد باشند. مکانیک خودرو باید مهارت‌های فنی خوب و توانایی مناسبی در عیب یابی و حل مسایل داشته باشد. رشته مکانیک خودرو بیشتر مناسب کسانی است که به دنبال پیدا کردن مهارت فنی در حوزه تعمیر و نگهداری خودرو هستند و یا به طراحی، ساخت و بهینه‌سازی خودرو‌های جاده‌ای علاقه دارند.

رشته مکانیک خودرو در هنرستان

دانش آموزان علاقه‌مند به رشته مکانیک خودرو میتوانند پس از گذراندن سال اول دبیرستان وارد شاخه کار و دانش یا فنی و حرفه‌ای شوند. البته دانش آموزان رشته ریاضی فیزیک نیز میتوانند در هنگام انتخاب رشته کنکور رشته مکانیک خودرو یا مهندسی خودرو را انتخاب کنند.

دانش آموزان رشته ریاضی فیزیک می‌توانند در گرایش خودرو مهندسی مکانیک وارد شده و در صورت علاقه مندی تا مقاطع بالاتر ادامه تحصیل دهند. البته معمولا تعداد کمی از این فارغ التحصیلان ممکن است وارد کار مکانیکی و تعمیر خودرو شوند و اکثرا به عنوان مهندس خودرو وارد صنایع و کارخانجات خودروسازی می‌شوند.

شما در هنرستان مکانیک با مسائلی مانند محاسبات فنی، طراحی‌های بسیار دقیق صنعتی (۳ بعدی) , دروس تکنیکی مانند مولد قدرت و سیستم برقی خودرو وتمامی قطعات خودرو به خوبی آشنا خواهید شد.

ادامه تحصیل در رشته مکانیک خودرو در مقطع کاردانی، کارشناسی و کارشناسی ارشد:

فارغ التحصیلان رشته مکانیک خودرو پس از پایان هنرستان می‌توانند از طریق کنکور ناپیوسته فنی و حرفه‌ای وارد آموزشکده‌های سراسری فنی و حرفه ای، دانشگاه آزاد اسلامی و مؤسسات آموزش عالی شوند و پس از اخذ مدرک کاردانی (تکنسین مکانیک) در دانشگاه‌های معتبر داخلی و خارجی تا مقطع دکترای مکانیک تحصیل نمایند.

استخدام و بازار کار رشته مکانیک خودرو

هر چند یک مهندس مکانیک نیز بعد از مدتی کسب تجربه قادر خواهد بود وظایف یک فرد تحصیل کرده در رشته مکانیک خودرو را عهده‌دار شود، ولی فردی که در رشته مذکور (مهندسی خودرو یا مکانیک خودرو) درس خوانده فضای فکری مناسب‌تر و مهارت‌های بیشتری دارد که همین عوامل سبب می‌شوند او برای ورود به بازار صنعت خودرو در قیاس با یک تحصیل کرده رشته مهندسی مکانیک برتری داشته باشد.عمده‌ترین و اصلی‌ترین فرصت شغلی مرتبط به این رشته، کار در کارخانه‌های خودروسازی بزرگ است. همچنین می‌تواند در گاراژ‌ها و تعمیرگاه‌های خودرو کار کرده و یا به طور مستقل تعمیرگاهی برای خود راه اندازی کند.مهندسین خودرو می‌توانند در مبحث آموزش این رشته به هنرآموزان و دانشجویان نیز فعالیت کنند و تحت عنوان دبیر فنی به خصوص در هنرستان‌ها، مراکز کار و دانش، موسسات فنی و حرفه‌ای و حتی در سطح دانشگاه‌ها مشغول به کار شوند.