آشنایی با تیونیگ خودرو و تاریخچه آن

آشنایی با تیونینگ خودرو و تاریخچه آن، تیونینگ خودرو، واژه‌ای آشنا در میان علاقه‌مندان به دنیای خودرو است. کمتر شیفته خودرو یا اصطلاحاً ماشین‌بازی را می‌توان پیدا کرد که با ذوق و شوق در مورد Car Tuning و اسپرت‌کردن خودرو صحبت نکند؛ اما تیونینگ خودرو چیست؟ به‌صورت کلی و زبان ساده، به فرآیند شخصی‌سازی و انجام اصلاحات روی خودرو اطلاق می‌شود که تمامی جنبه‌های ظاهری، داخلی و فنی خودرو را دربرمی‌گیرد.

تیونینگ خودرو چیست؟

تیونینگ خودرو که با نام اسپرت‌کردن نیز شناخته می‌شود، علم ارتقا فنی و ظاهری خودرو است. Car Tuning، فرآیند اصلاح و افزایش عملکرد یک وسیله نقلیه از طریق تنظیم موتور و تغییرات در سیستم تعلیق و بدنه آن است. این اصلاحات در بخش فنی، منجر به افزایش توان خروجی، بهبود قدرت مانور و شتاب خودرو می‌شود و در بخش ظاهری، به صاحب خودرو اجازه می‌دهد همه‌چیز را از اجزای بدنه گرفته تا حتی صدای اتومبیل خود را شخصی‌سازی کند. کافی است نگاهی به خودرو‌های تیونینگ‌شده بیندازید تا متوجه ‌‌شوید که گه‌گاه با خودرویی کاملاً جدید روبه‌رو هستید که کمتر شباهتی به نمونه اولیه خود دارد.

Car Tuning اگرچه به‌عنوان خدماتی جانبی و لوکس محسوب می‌شود، اما لزوماً همیشه به معنای هزینه‌های هنگفت نیست و بیشتر تیونرها با بودجه محدود این کار را شروع می‌کنند. تغییرات متوسطی نیز که با هزینه کم انجام می‌شود، اگر با روش صحیح صورت بگیرد، تأثیرات نسبتاً بالایی را بر عملکرد یا نمای ظاهری خودرو خواهد گذاشت.

تاریخچه تیونینگ خودرو

در مورد خاستگاه و پیدایش اولین نشانه‌های تیونینگ اختلاف‌نظر بسیاری وجود دارد و در مورد این‌که Car Tuning از ژاپن، آلمان یا امریکا به دنیا معرفی شده است یا خیر، اطلاعات موثقی در دسترس نیست. مهندس آلمانی، گوتلیب دایملر اولین کسی بود که در سال 1885 مکش اجباری یا forced-induction را در موتور احتراق داخلی اعمال کرد؛ مکش اجباری که با رساندن هوای فشرده‌شده، به ورودی موتور درون‌سوز، توان و راندمان آن را افزایش می‌‌داد.

در اوایل دهه 1930 میلادی، تیونرهای آمریکایی با حذف شیشه جلو و گلگیرها شروع به دست‌کاری در فورد‌های مدل A کردند. علاوه‌بر این در آن سال‌ها مکانیک‌ها با کاهش وزن خودرو و همین‌طور دست‌کاری در موتور خودروهای باری، محصولاتی پرقدرت‌تر از آنچه در کارخانه‌ها ساخته می‌شد را در اختیار خریداران قرار می‌دادند.

بعداً، نوبت به ایتالیایی‌ها و ژاپنی‌ها رسید تا با هنر ارتقا و تنظیم پیشرانه، موتورهای تنفس طبیعی با دور بالا را معرفی کنند. به مرور زمان از جیغ لاستیک خودروهای جذاب کمپانی هوندا گرفته تا شتاب افسانه‌ای خودروهای منحصربه‌فرد فراری، باعث شد تا چنین کمپانی‌هایی به‌راحتی راه خود را به قلب عاشقان خودرو باز کنند. امروزه تیونرهای مدرن در گوشه و کنار جهان روی شانه غول‌های مهندسی خودرو ایستاده‌اند و هرروز برگی جدید برای شیفتگان این بخش جذاب دنیای خودرو رو می‌کنند.

با ما همراه باشید تا در مقاله آشنایی با انواع تیونینگ خودرو، شما را با انواع تیوتینگ خودرو بیشتر آشنا کنیم.