آشنایی با کلاس های سدان، هاچ بک، فست بک و لیفت بک خودروها

آشنایی با کلاس های سدان، هاچ بک، فست بک و لیفت بک خودروها، طبقه‌بندی خودرو‌ها بر اساس کلاس، روشی برای دسته‌بندی انواع خودروها است. این دسته‌بندی‌ها اصولاً بر پایه مواردی مانند ابعاد و سایز خودرو، حجم موتور، کاربرد یا شکل ظاهری آن‌ها صورت می‌گیرد. بعضی از این کلاس‌ها در طول زمان به‌ صورت استاندارد مشخصی درآمده‌اند که در تمام جهان شناخته می‌شوند؛ اما برخی دیگر، تنها ملاک دسته‌بندی خودرو در کشوری خاص به شمار می‌آیند. بعضی کلاس‌ها نیز به صورت ترکیبی ازحروف یا نام با یک عدد است که همان‌طور که از اسم آن‌ها مشخص است، از ترکیب چند کلاس مختلف به‌دست آمده‌اند. با ما همراه باشید تا شما را با کلاس های سدان، هاچ بک، فست بک و لیفت بک آشنا کنیم.

سدان – Sedan

خودرو‌های کلاس سدان که به خودرو‌های Saloon نیز معروف هستند، یکی از پر‌طرف‌دار‌ترین انواع خودرو در جهان هستند. این کلاس خودرو‌، شامل خودروهایی 4 درب با صندوق عقب کاملا مجزا است که دو ردیف صندلی دارند و 4 نفره هستند. سدان‌ها به دلیل فضای تقریبا مناسب و جا‌دار کابین، خودروهایی خانوادگی محسوب می‌شوند و مورد توجه تمام اقشار جامعه قرار دارند.

سدان متداول‌ترین نوع طراحی خودرو در کل دنیا به حساب می‌آید و علامت اختصاری SD روی بدنه و دفترچه خودروها، نشانه تعلق خودرو به این کلاس است. خود سدان‌ها نیز به انواع مختلفی نظیر سدان شهری، سدان متوسط، سدان نیمه‌لوکس یا حتی سدان لوکس دسته‌بندی می‌شوند. خودروهایی چون پژو 405، پژو پارس، سورن، دنا، سمند، هیوندا ورنا، تویوتا کمری و ب ام و‏ 528i در کلاس سدان قرار دارند.

هاچ‌بک – Hatchback

خودروهای هاچ‌بک به خودروهایی می‌گویند که در قسمت پشتی آن‌ها یک درب شیشه‌ای بازشونده به سمت بالا قرار دارد. بر خلاف تصور عامه، این خودروها بدون صندوق نیستند و لزوما در سایز کوچک تولید نمی‌شوند. درب پشت هاچ‌بک‌ها به جای درب صندوق عقب قرار دارد و معمولاً از آن‌ها به‌عنوان اتومبیل سه‌درب یا پنج‌درب یاد می شود. هاچ‌بک‌ها زمانی یکی از محبوب‌ترین کلاس‌‌های خودرو محسوب می‌شدند و در اروپا بسیار مورد توجه ‌بودند. به عنوان نمونه، می‌توان از پژو و تیبا ۲ به عنوان خودروهای هاچ‌بک نام‌ برد.

فست‌بک – FastBack

این کلاس خودرو، جایگاهی میان کلاس سدان و هاچ‌بک دارد. فست‌بک‌ها خودرو‌هایی هستند که سقف آن‌ها در قسمت پشت با شیب ملایمی تبدیل به صندوق عقب می‌شود. طراحی کلی فست‌بک‌ها بر پایه سدان انجام می‌گیرد و تنها در قسمت پشتی، شاهد طراحی متفاوتی هستیم. پورشه پانامرا و بنز  CLS نمونه‌هایی از خودروهای فست‌بک هستند.

لیفت‌بک – Lift Back

کلاس لیفت‌بک از نظر مفهومی طراحی جدیدی را نشان نمی‌دهد و تنها یک برچسب جدید برای انواع خودروهایی است که از لحاظ ظاهری بسیار شبیه به سدان هستند. تنها تفاوت لیفت‌بک‌ها با سدان، در قسمت صندوق عقب این خودرو‌ها است. جایی که درصندوق با شیشه عقب یک‌جا بالا می‌رود. این اتفاق در مورد سدان‌ها رخ نمی دهد؛ زیرا شیشه عقب به‌صورت ثابت طراحی شده است. ام جی GT، تویوتا پریوس و سیتروئن زانتیا نمونه‌های از خودرو‌های لیفت‌بک به حساب می‌آیند.

با ما همراه باشید تا در مقاله آشنایی با کلاس های کابریولت، استیشن واگن، ون، چند منظوره و پیک آپ خودروها، به بررسی 5 نوع کلاس دیگر خودروها بپردازیم.