اجزای دیزل ژنراتور  ، دیزل ژنراتور ها دستگاه هایی فوق العاده کاربردی می باشند که توان الکتریکی را در زمان قطع برق به کار می اندازند و مانع قطع شدن فعالیت های روزانه و یا مشکل در عملیات تجاری و صنعتی می شوند .

ژنراتورها در تنظیمات الکتریکی و فیزیکی گوناگون برای به کارگیری در برنامه های گوناگون در مورد استفاده قرار می گیرند .
دیزل ژنراتور یا مولد دیزل به ترکیبی از موتور دیزل ، ژنراتور و انواع تعلق های فرعی شامل : شاسی ، اطاقک پوشاننده برای حفظت و کم شدن صدا، سیستم‌های کنترل، قطع کننده‌های اضطراری مدار، سیستم مولد گرما، سیستم استارت اتومات و ... که برای تولید برق به کار برده می شوند ، می‌گویند . اندازه قدرت تولیدی به وسیله ی دیزل ژنراتور از 8 تا 30 کیلو وات برای خانه ها ، مغازه های کوچک و دفتر ها است و ژنراتورهای صنعتی بزرگ تر از 8 کیلو وات تا 2000 کیلو وات برای به کارگیری صنعتی ، مجتمع های بزرگ و کارخانه ها برای استفاده قرار می گیرند .
شاسی دیزل ژنراتور
کاور
عایق های صدا
تابلو برق
قطع کننده های اضطراری مدار
اگزوز
هیتر
همان گونه که ذکر شد دیزل ژنراتورها به دو دسته کوپله فابریک و کوپله ایران تقسیم می شوند و دارای توان 1 تا 2000 کیلو وات می باشند که توان های 1 تا 20 کیلو وات برای مصرف های کوچک مثل منازل ، فروشگاها، ادارات کوچک و …. و 20 تا 2000 کیلو وات برای مصارف بزرگ تر مانند کارخانه ، اداره های بزرگ و …. به کار برده می شود .

دیزل ژنراتور اضطراری
دیزل ژنراتور دائم کار
دیزل ژنراتور پرایم
دیزل ژنراتور چند منظوره
در مواقعی که برق شهری نیست باید از دیزل ژنراتور دائم کار استفاده کنید و از ژنراتور اضطراری در حین قطعی موقتی شبکه برق به کار برد که بتواند از خسارت های جانی و مالی جلوگیری شود .
به شمل کلی می شود گفت کار این قسمت این می باشد که سیستم تسمه و پولی نیروی چرحشی از میلنگ موتور گرفته و با چرخش ولتاژ جریان الکتریکی مناسب را تولید می کند .