پاسخ به سوالات متداول و رایجی که در مورد تیونینگ خودرو وجود دارد
پاسخ به سوالات متداول و رایجی که در مورد تیونینگ خودرو وجود دارد

پاسخ به سوالات متداول و رایجی که در مورد تیونینگ خودرو وجود دارد، حتما شما هم در مورد تیونینگ خودرو سوالاتی دارید و ذهن شما را مشغول کرده است مانند اینکه آیا تیونینگ خودرو کار اشتباهی است؟ میزان هزینه آن چقدر است؟ چه خودروهایی قابلیت تیونینگ را دارند؟ ما دراین مقاله به این پرسش ها پاسخ داده ایم. با ما همراه باشید.

چه خودروهایی قابلیت تیونینگ دارند؟

 تقریباً تمامی خودروهای که در جهان تولید می‌شوند، قابلیت تیونینگ شدن دارند اما اینکه هر خودرو تا چه میزان قابل‌تغییر و دست‌کاری است، نکته بسیار مهمی محسوب می‌شود که نباید از آن غافل شد.

خودروهای معروف و محبوبی همچون نیسان GTR، تویوتا سوپرا، آئودی R8، پورشه 911 و باکستر، بی ام و M5، مرسدس بنز C63، داج چارجر و چلنجر، میتسوبیشی لنسر EVO، سوبارو WRX، فورد موستانگ، شورولت کامارو و… معمولاً از بیشترین قابلیت تغییر برخوردار هستند. این خودرو‌ها به دلیل محبوبیت زیاد در کلاس جهانی، در بخش قطعات افتر مارکت، بسیار غنی هستند و تنوع محصولات و قطعات تقویت‌شده برای ‌آن‌ها بسیار بالا است؛ اما در مقابل، خودرو‌های ناشناس و کمتر شناخته‌شده، به دلیل اقبال کمتر جهانی، در بخش افتر مارکت بسیار ضعیف هستند و خیلی نمی‌توان روی قابلیت تیونینگ کردن آن‌ها حسابی باز کرد. دقت داشته باشید، همان‌طور که بارها در طول این مقاله به آن اشاره شد، تیونینگ خودرو به مجموعه تغییراتی در جهت ارتقا راندمان پیشرانه و زیبایی ظاهری خودرو گفته می‌شود و تنها با تغییر چراغ‌ها و یا رینگ خودرو، نمی‌توان ادعا کرد که یک تیونینگ کامل و اصولی صورت گرفته است!

آیا تیونینگ خودرو اشتباه است؟

خودروهای تولیدی بر اساس استانداردهای کارخانه‌های خودروسازی تولید می‌شوند. پروسه ساخت و تولید خودرو بر پایه آزمایش‌ها و تحقیقاتی مختلف صورت‌ می‌گیرد و درنهایت بر اساس استاندارهایی خاص، خودرو تولید و روانه بازار می‌شود. تیونینگ کردن منجر به خارج کردن خودرو از مسیر استانداردهای آن است که ممکن است گاهی این تغییر مسیر، مشکلاتی را هم برای خودرو به همراه داشته باشد. مثلاً کاهش ارتفاع خودرو، استفاده از لاستیک‌هایی با فاق کوتاه یا چراغ‌های بیش از حد قدرتمند، می‌تواند مشکلات زیادی را در خیابان‌های شهری ایجاد کند.

همچنین صدای غیرمعمول و زیاد خودرو‌های تیونینگ شده در فضای شهری چندان پذیرفته نیست و ممکن است مغایر با قوانین راهنمایی و رانندگی در بسیاری از کشورها باشد. حتی در بعضی کشورها مانند ایران عزیزمان، تغییر رنگ بدنه خودرو یا دودی کردن شیشه‌ها هم خلاف قانون است. علاوه بر این خودرو‌های تیونینگ شده فقط مشتری‌های خاص خود را دارند و خریدوفروش آن‌ها مانند خودروهای معمولی به‌آسانی صورت نمی‌گیرد.

هزینه تیونینگ خودرو چقدر است؟

هزینه تیونینگ خودرو، به میزان تغییرات و قطعاتی که برای آن استفاده می‌شود بستگی دارد؛ همچنین هزینه تیونینگ خودرو برحسب عواملی چون کیفیت قطعات مورد استفاده، برند لوازم و قطعات افتر مارکت و دستمزد شرکت و یا فرد تیونر نیز متفاوت است.